Sign up / Log in

Book a demo!

Learn more about Jobful products & services for disrupting talent acquisition!

Discover how Jobful can help you recruit faster and hire top talent for your organization. Book a session with us to:

  • Review the state of hiring and discuss your goals
  • Explore the right tools for a candidate smart experience
  • Gain recruiters operational excellence
  • Receive pricing details based on your needs

Our experts are waiting for you! We’ll reach out within 24 business hours.

ELECTRICIAN PETROTEL LUKOIL REFINERY
9 months ago
  • Domain Engineering
  • Availability Full-time
  • Experience Mid Level
  • Type of contract Indeterminate term
  • Location Ploiesti
  • Accommodation No
  • Salary To be determined
  • Verified company Yes

Are you an electrician willing to try your hand at a thermal power plant, ready to permanently improve your knowledge and professional skills?

Do you want to work in a renowned multinational company, with the latest technologies and an environment that supports the professional development of employees?

If the answer to these questions is "Yes", we have a great opportunity for you.

If you are from other country and you don t know romanian language it is mandatory to know an advance level of english or russian language. If you can speak romanian is not necesary for you to know another language.

Role Description:

Working as an electrician in the LUKOIL thermal power plant in Ploiesti, you will have the following main responsibilities:

- You will operate the deep connection electrical stations SRA1, SRA2, Cooling tower, CET, Demineralization, connecting cable lines, auxiliary coke, ash, limestone and sand storage, dekV and direct current electrical equipment, signaling and lighting breakdown, fire protection systems, signaling and notifications.

- Preparation of the maneuver sheets for the maneuvers that are performed in the electrical stations related to CET installations, Demineralization and other installations.

- Carrying out maneuvers in the mentioned objectives.

The ideal candidate must have:

- Completed secondary / specialized studies (technical profile – electrical technician, electromechanical technician, automation technician) or higher education;

- Previous experience in the field of thermal power plants - knowledge of technological processes and equipment is an advantage;

- Knowledge of computer operation - intermediate level (Microsoft Office Package);

- Availability of exchange work;

And to know:

- General regulation of maneuvers;

- for carrying out electrical installation works;

- Regulation of technical operation of power plants and electrical networks;

Benefits:

- The possibility to participate in trainings organized in the country in order to obtain specific qualifications for the use of work equipment;

- Motivating salary gain, bonuses on the occasion of our traditional Romanian holidays and, of course, a premium for a vacation with loved ones;

- Private medical insurance;

- Competitive benefits package;

- Motivating salary;

- Meal vouchers and a team willing to welcome you into its component.

Sincerely, The Recruitment Team!

Ви електрик, готовий спробувати свої сили на теплоелектростанції, готовий постійно вдосконалювати свої знання та професійні навички?

Ви хочете працювати у відомій багатонаціональній компанії з новітніми технологіями та середовищем, яке підтримує професійний розвиток співробітників?

Якщо відповідь на ці запитання «Так», у нас є чудова можливість для вас.

Ви повинні знати англійську або російську мову.

ПОДАТИСЯ НА ВАКАНЦІЮ ЕЛЕКТРИКА

Опис ролі:

Працюючи електриком на ТЕС ЛУКОЙЛ в Плоєшті, ви матимете наступні основні обов'язки:

- Ви будете керувати електричними станціями глибокого підключення SRA1, SRA2, градирнею, CET, демінералізацію, з’єднувальними кабельними лініями, допоміжним зберіганням коксу, золи, вапняку та піску, електрообладнанням dekV та постійного струму, сигналізацією та освітленням, системами протипожежного захисту, сигналізація та сповіщення.

- Підготовка листів маневрів для маневрів, які виконуються на електричних станціях, пов'язаних з установками CET, демінералізації та іншими установками.

- Проведення маневрів у зазначених цілях.

Ідеальний кандидат повинен мати:

- закінчена середня/спеціальна (технічний профіль – технік-електрик, технік-електромеханік, технік з автоматики) або вища освіта;

- Попередній досвід роботи в сфері ТЕС - знання технологічних процесів та обладнання є перевагою;

- Знання роботи з комп'ютером - середній рівень (пакет Microsoft Office);

- Наявність біржової роботи;

І знати:

- Загальний регламент маневрів;

- для проведення електромонтажних робіт;

- Нормування технічної експлуатації електростанцій та електричних мереж;

Переваги:

- Можливість брати участь у тренінгах, організованих у країні, з метою отримання спеціальної кваліфікації для використання робочого обладнання;

- Мотиваційна надбавка до заробітної плати, бонуси з нагоди наших традиційних румунських свят і, звичайно ж, премія за відпочинок з близькими;

- Приватне медичне страхування;

- Пакет конкурентних переваг;

- Мотивуюча заробітна плата;

- Ваучери на харчування та команда, готова прийняти вас у свій компонент.

З повагою, Команда рекрутингу!

Vy elektryk, hotovyy sprobuvaty svoyi syly na teploelektrostantsiyi, hotovyy postiyno vdoskonalyuvaty svoyi znannya ta profesiyni navychky?

Vy khochete pratsyuvaty u vidomiy bahatonatsionalʹniy kompaniyi z novitnimy tekhnolohiyamy ta seredovyshchem, yake pidtrymuye profesiynyy rozvytok spivrobitnykiv?

Yakshcho vidpovidʹ na tsi zapytannya «Tak», u nas ye chudova mozhlyvistʹ dlya vas.

Vy povynni znaty anhliysʹku abo rosiysʹku movu.

PODATYSYA NA VAKANTSIYU ELEKTRYKA

Opys roli:

Pratsyuyuchy elektrykom na TES LUKOYL v Ployeshti, vy matymete nastupni osnovni obov'yazky:

- Vy budete keruvaty elektrychnymy stantsiyamy hlybokoho pidklyuchennya SRA1, SRA2, hradyrneyu, CET, demineralizatsiyu, zʺyednuvalʹnymy kabelʹnymy liniyamy, dopomizhnym zberihannyam koksu, zoly, vapnyaku ta pisku, elektroobladnannyam dekV ta postiynoho strumu, syhnalizatsiyeyu ta osvitlennyam, systemamy protypozhezhnoho zakhystu, syhnalizatsiya ta spovishchennya.

- Pidhotovka lystiv manevriv dlya manevriv, yaki vykonuyutʹsya na elektrychnykh stantsiyakh, pov'yazanykh z ustanovkamy CET, demineralizatsiyi ta inshymy ustanovkamy.

- Provedennya manevriv u zaznachenykh tsilyakh.

Idealʹnyy kandydat povynen maty:

- zakinchena serednya/spetsialʹna (tekhnichnyy profilʹ – tekhnik-elektryk, tekhnik-elektromekhanik, tekhnik z avtomatyky) abo vyshcha osvita;

- Poperedniy dosvid roboty v sferi TES - znannya tekhnolohichnykh protsesiv ta obladnannya ye perevahoyu;

- Znannya roboty z komp'yuterom - seredniy rivenʹ (paket Microsoft Office);

- Nayavnistʹ birzhovoyi roboty;

I znaty:

- Zahalʹnyy rehlament manevriv;

- dlya provedennya elektromontazhnykh robit;

- Normuvannya tekhnichnoyi ekspluatatsiyi elektrostantsiy ta elektrychnykh merezh;

Perevahy:

- Mozhlyvistʹ braty uchastʹ u treninhakh, orhanizovanykh u krayini, z metoyu otrymannya spetsialʹnoyi kvalifikatsiyi dlya vykorystannya robochoho obladnannya;

- Motyvatsiyna nadbavka do zarobitnoyi platy, bonusy z nahody nashykh tradytsiynykh rumunsʹkykh svyat i, zvychayno zh, premiya za vidpochynok z blyzʹkymy;

- Pryvatne medychne strakhuvannya;

- Paket konkurentnykh perevah;

- Motyvuyucha zarobitna plata;

- Vauchery na kharchuvannya ta komanda, hotova pryynyaty vas u sviy komponent.

Z povahoyu, Komanda rekrutynhu!

Values
  • Integrity
  • Honesty
  • Trust
Perks
Recruitment process
Stay safe in your search for employment.
  • Ask questions about the job before you go to an interview
  • Don’t leave your original passport and ID to employers
  • Don’t make any requested payments
  • Research the recruiter and the company
  • Read the contract before you sign it
Read more about how to recognise legitimate employment here.

Do you want to apply to this job? Upload your CV and we will use it to create your Jobful profile.

Pro tip: Any format is good but we recommend the resume export from LinkedIn

pdf, doc, docx, txt, rtf (5MB)

Login as a company
Register as a candidate
Already have an account? .

Alternately you can

or
Register as a company
Retrieve password
Register as a recruiter